وقتی حرف از صنایع دستی به میان می آید، انتظار داریم که با هنری چند صد ساله رو به رو شویم. اما این باور چندان درست نیست. اگرچه بسیاری از هنرها به دلیل نیاز آدم ها و در زمان های قدیم رواج پیدا کردند، اما هرچه زمان می گذرد، صنایع دستی تازه، کارآمد و ساده تری نیز به دست هنرمندان شکل می گیرد. یکی از این هنرهای تازه و بسیار پرطرفدار، تریکو بافی است. با ما در این مطلب همراه شوید تا با همه زیر و بم های تریکوبافی آشنا شوید.

تریکو بافی چیست؟

حتما هنگام جستجوی دست سازه های هنری در فضای مجازی، با تریکو، این محصول خوش قیافه و متفاوت با بافت درشت مواجه شده اید. تریکو نوعی دوخت است که در آن نخ ها را به صورت دایره ای یا به اصطلاح تار عنکبوتی، به هم پیوند می دهند. تراکم این بافت بالا نیست و طراحی آن درست مانند تار عنکبوت از یک نقشه معین پیروی می کند.

نمای کلی محصول در نهایت شکلی منظم با بافتی همنواخت و درشت دارد. تریکو بافی هنر ساده ای است که با یادگیری ترفندهای آن از آموزشگاه خیاطی یا کلاس تخصصی به سرعت می توانید محصولات تریکو زیبایی ببافید.

تریکو بافی چیست

شناخت وسایل مورد نیاز تریکو بافی، یک هنر ارزان و کم وسیله

برای اینکه به طور جدی شروع به یادگیری هنرهای دستی کنید، بهتر است ابزار و وسایل مورد نیاز و اصطلاحات تخصصی هنر مورد نظرتان را به خوبی بشناسید و با کاربردها و اهمیت آن ها آشنا شوید. فرایند آشنایی با ابزار و اصطلاحات یک هنر، از شما یک هنرمند حرفه ای و کاربلد در حوزه خودتان می سازد.

برای مثال اگر یک خیاط حرفه ای از اصطلاحات خیاطی آگاهی نداشته باشد، برای مشتری چندان قابل اعتماد نیست. تریکو بافی هم اگرچه یک هنر تازه در دنیای امروز است، اما اصطلاحات و ابزارهای مخصوص خود را دارد که با شناختن آن ها، می توانید سرعت کار خود را بیشتر کنید و البته اعتماد به نفس بهتری داشته باشید.

توصیه می کنیم از ابتدا ابزار با کیفیت و استاندارد تهیه کنید که هم ماندگاری بالایی داشته باشند و هم کار را حرفه ای تر شروع کنید. تریکو بافی به لوازم کمی نیاز دارد که در ادامه، آن ها را به شما معرفی می کنیم.

کاموای ضخیم یا نخ تریکو، اولین شرط زیبایی محصول

بافت تریکو با تراکم کم انجام می شود و نتیجه، یک محصول با بافت درشت است. به همین دلیل کامواهای نازک برای این دوخت مناسب نیست. عرض کاموا می تواند با توجه به محصول نهایی شما تغییر کند. به طور کلی بهتر است نخ های تریکو، عرضی بیشتر از 10 میلی متر داشته باشند. به این نخ مخصوص تریکو، کاموای تریکو نیز می‌گویند.

از طرفی در نظر داشته باشید که بافت تریکو با قلاب صورت می گیرد و نخ ها باید در طول بافت، از گره های ایجاد شده به راحتی عبور کنند تا باعث ایجاد کشش و شکل نا مناسب نباشند. به همین خاطر سعی کنید از نخ هایی با لطافت بیشتر استفاده کنید تا هم انرژی کمتری مصرف کنید و هم محصول یک دست و زیباتری داشته باشید.

نخ مخصوص سبد تریکو بافی

قلاب تریکو بافی، مهم ترین ابزار کار

هنر تریکو هم خانواده قلاب بافی است. با این حال برای بافت گره های درشت تریکو، نمی توانید از قلاب معمولی استفاده کنید. قلاب های تریکو بافی از میل بافتنی و قلاب معمولی بزرگتر هستند و عرض های متفاوتی دارند. انتخاب اندازه قلاب به محصول شما و البته ضخامت نخ تریکو نیز بستگی دارد.

کفی های تریکو بافی، نقشه راه بافت

شروع هنر تریکو با بافت سبد است و اصلا یکی از مهم ترین دلایلی که افراد به تریکو علاقه مند می شوند، بافت سبدهایی در اندازه و کاربری های متفاوت است. یکی از ابزاری که در بافت تریکو و به ویژه برای بافت سبد از آن استفاده می شود، کفی های تریکو بافی است.

کفی تریکو در حقیقت صفحه های چوبی در اندازه ها و شکل های هندسی متفاوت هستند. روی این صفحه ها که مانند الگو در آموزش خیاطی عمل می کنند، نقشه های متفاوتی درج شده که به شما برای بافت راحت تر کمک می کند.

آیا برای بافت تریکو نیاز به یادگیری هنر قلاب بافی داریم؟

قلاب ابزار اصلی بافت محصولات و سبدهای تریکو است. با این حال اگر کار با قلاب را یاد نگرفته اید، لازم نیست پیش از شروع تریکو به فکر یادگیری قلاب بافی باشید.

هنر تریکو برای افرادی که با قلاب بافی آشنایی دارند راحت تر است، اما قلاب بافی اصلا پیش نیاز تریکو بافی نیست. از طرفی به دلیل ضخامت نخ ها، محصول تریکو خیلی سریع تر از قلاب بافی به نتیجه می رسد و ترفندهای کمتری دارد. به نظر می رسد که به همین دلایل، تریکو در سال های اخیر بسیار محبوب تر شده است.

3 مورد از بهترین ایده ها برای استفاده کاربردی از تریکو بافی

محصولات تریکو می تواند یکی از جزئیات شگفت انگیز دکوراسیون خانه شما باشد. این محصول مناسب اغلب سبک های دکوراسیونی است و با رنگ و اندازه دلخواهتان، بخش زیادی از زیبایی اتاق را به خود اختصاص خواهد داد. در ادامه با بعضی از این کاربردها آشنا شوید.

1- سبدهای تریکو برای سیسمونی، انتخاب منحصر به فرد برای دکوراسیون اتاق نوزاد

دکوراسیون اتاق نوزاد یکی از دغدغه هایی است که هنگام ورود عضو جدید در خانواده به وجود می آید. ست سبد تریکو، یکی از لوازمی است که هم به نظم وسیله ها کمک می کند و هم می توان از آن به عنوان یکی از مهم ترین جزئیات اتاق استفاده کرد. سبدهای تریکو برای نگهداری لوازم بهداشتی نوزاد مانند برس، ناخن گیر و لوازم بهداشتی بسیار مناسب هستند.

از طرفی کاربرد سبد تریکو در اندازه بزرگ این است که فضای مناسبی برای نگهداری اسباب بازی ها در گوشه اتاق هستند. شما می توانید رنگ و بافت این سبدها را با پادری تریکو نیز هماهنگ کنید. اگر از آن دسته افرادی هستید که می خواهید بخش زیادی از وسایل نوزاد را خودتان بسازید، پیشنهاد می کنیم مطلب آموزش خیاطی لباس کودک را نیز از دست ندهید.

ست سبد تریکو برای سیسمونی نوزاد

2- نظم دهی به کمد و لوازم آرایش با سبدهای تریکو

نظم دهی به برس ها، اسپری ها و لوازم آرایش نیاز به زمان و حوصله دارد. با دسته بندی این وسایل و چیدمان آن ها در سبدهای مستطیل یا دایره شکل تریکو، هم نمایی زیبا به کشوی لوازم خود می دهید وهم برای هر وسیله جای مناسبی مشخص می کنید که تا همیشه به منظم بودن فضای شما کمک می کند.

سبد تریکو برای نظم دهی به کمد لوازم

3- محصولات تریکو بافی، بهترین جزئیات برای دکوراسیون متفاوت خانه

استفاده از محصولات مختلف این هنر دستی، می تواند روح تازه ای به دکوراسیون خانه شما ببخشد. برای مثال پادری های گرد تریکو برای ورودی، یک ایده منحصر به فرد و شیک است.

همچنین یکی از استفاده های جذابی که می توانید از سبد تریکو در چیدمان خانه داشته باشید، قرار دادن گلدان ها در این سبدها است. کوسن های تریکو، زیر لیوانی و رانر از دیگر ایده های تریکو بافی هستند که می توانید برای زیباتر شدن خانه روی آن ها حساب کنید.

بافت گلدان تریکوبافی برای دکوراسیون منزل

ساخت محصولات هنری دست ساز علاوه بر آنکه دانش شما را در هنرهای متفاوت بالا می برد، به ایجاد حال خوب در شما کمک می کند. اگر با این مطلب از مجله هنرمادر همراه بوده اید و اطلاعات آن را مفید می دانید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.