یکی از مهم ترین سوالاتی که کارآموزان خیاطی هنگام شروع کار خود در ذهن دارند، این است که کدام روش خیاطی برای کار حرفه ای مناسب تر است و اصلا این روزها کدام شیوه را مفیدتر و موثرتر می دانند؟ روش های خیاطی بسیار متنوع است. انتخاب بهترین روش خیاطی نه به زمان وابسته است و نه به چیزی که قصد دوختنش را دارید. تنها عاملی که باعث می شود یک روش خیاطی را برای کار حرفه ای انتخاب کنید، خودتان هستید. بهتر است با همه روش های خیاطی آشنا شوید و در نهایت متدی را انتخاب کنید که با کمک آن راحت تر کار حرفه ای خیاطی را ادامه دهید و با استفاده از تکنیک های آن خلاق تر شوید. یکی از محبوب ترین روش های خیاطی روش گرلاوین است. با این مطلب از وبلاگ هنر مادر همراه ما باشید تا هرچه لازم است از متد گرلاوین بدانید را به شما بگوییم.

متد گرلاوین چیست؟

متد گرلاوین یکی از قدیمی ترین روش ها در خیاطی حرفه ای است. این متد سال های زیادی است که با زندگی خیاطان حرفه ای پیوند خورده است. این متد حتی شیوه معمول مورد استفاده مادربزرگ ها است که در طول زمان محبوبیت خود را حفط کرده و این روزها در آموزشگاه خیاطی هم تدریس می شود. این متد در اوج سادگی پیچیدگی های خاص خود را هم دارد. مهم ترین ویژگی در این متد، روش اندازه گیری آن است. در حقیقت میزان دقت در این شیوه، تناسب در اندازه گیری ها را بالا می برد و در نهایت به دوخت یک لباس خوش فرم و شیک کمک می کند.

خیاطی با متد گرلاوین

تاریخچه متد گرلاوین، به قدمت دنیای خیاطی صنعتی

تاریخ دقیقی از به وجود آمدن متد گرلاوین و رایج شدن آن میان خیاطان حرفه ای وجود ندارد. اما با توجه به اینکه این روش به اطلاعات کامل و استفاده از الگوهای دقیق پیوند خورده است، می توان حدس زد که قدمت آن به قدمت استفاده از چرخ خیاطی برمی گردد. با وجود اینکه این روش قدیمی است اما هنوز کاربرد دارد و در لیست محبوب ترین متدهای خیاطی جای می گیرد.

گرلاوین برای چه کسانی مناسب است؟

همانطور که گفتیم انتخاب شیوه خیاطی به سلیقه و راحتی هر فرد بستگی دارد. در حقیقت بهتر است پیش از شروع آموزش خیاطی اطلاعات اولیه ای از همه متدها داشته باشید تا انتخاب یک شیوه همیشگی برایتان ساده تر باشد. با این حال تجربه نشان می دهد که برای تازه کارها، متد گرلاوین ساده تر است و علاقه بیشتری به آن نشان می دهند. دلیل این محبوبیت این است که با وجود پیچیدگی در رسم الگو، تکنیک های کمتری دارد و با تمرین می توان به سرعت آن را یاد گرفت. به علاوه به دلیل وجود الگو و پایین آمدن ریسک اشتباه، این روش برای مبتدیان خیاطی مناسب تر است.

تکنیک های گرلاوین در خیاطی

اندازه گیری در خط مقدم متد خیاطی گرلاوین

اندازه گیری اصلی ترین نقطه تمایز روش گرلاوین با دیگر متدهای معروف در خیاطی است. در متد گرلاوین همه قسمت های بدن به دقت اندازه گیری می شود. این روش اندازه گیری می تواند به شما در ایجاد یک الگوی دقیق و مناسب کمک کند. برای یادگیری بعضی از دوخت ها مانند آموزش دوخت ماسک پارچه ای نیازی به اندازه گیری وجود ندارد. اما این موضوع فقط تعداد کمی از دوخت ها را در بر می گیرد. بنابراین برای شروع خیاطی حرفه ای، قدم اول شما یادگرفتن اندازه گیری دقیق است.

این قدم اول در واقع مهم ترین قدم در روش گرلاوین است و همه مراحل بعدی در دوخت یک لباس مناسب در ابتدا به نحوه اندازه گیری در این متد وابسته است. اگر این قدم را محکم و بدون ریسک بردارید، مراحل بعدی خیاطی برای شما بسیار ساده خواهد بود. این سادگی در نهایت متد گرلاوین را به روش مورد علاقه شما در خیاطی حرفه ای تبدیل می کند. برای اندازه گیری در روش گرلاوین باید به نکات زیر توجه کنید.

اندازه گیری در روش گرلاوین

اندازه گیری بالاتنه در روش گرلاوین

برای اینکه یک الگوی دقیق و منظم از بالاتنه داشته باشید باید اندازه های دور سینه، فاصله سینه، بلندی سینه، کارور پشت و جلو، دور گردن، طول سرشانه، دور حلقه آستین، قد آستین تا آرنج، قد آستین تا مچ، دوربازو، دور مچ و دور آرنج را به دقت با متر اندازه گیری کنید. اندازه گیری قد جلو و قد پشت هم در بسیاری از الگوها مانند آموزش مانتو دوزی موثر است.

تکنیک های اندازه گیری پایین تنه در گرلاوین

با اندازه گیری دقیق بالاتنه، بخش دشوار و طولانی اندازه گیری را طی کرده اید. اندازه گیری پایین تنه بسیار ساده تر و کم کار تر از قسمت بالاتنه است. برای این کار تنها لازم است دور کمر، دور باسن بزرگ و کوچک و قد باسن را اندازه بگیرید تا اندازه گیری شما کامل شود.

الگوسازی در متد گرلاوین

برای دوخت چه چیزهایی از متد گرلاوین استفاده می شود؟

متد گرلاوین برای دوخت انواع لباس در هر سبک و اندازه ای کاربرد دارد. با این حال تجربه نشان می دهد که برای دوخت مانتوهای متنوع، شومیزهای مجلسی و دامن‌های تنگ که به اندازه گیری های دقیق تری نیاز دارد، این روش انتخاب مناسبی خواهد بود. نتیجه کار با کمک این روش اغلب ریسک کمتری دارد و خوش فرم تر خواهد بود.

برای اینکه صفر تا صد خیاطی حرفه ای به روش گرلاوین را یاد بگیرید، باید بدانید که این متد ریزه کاری هایی دارد که با کمک مربیان این حوزه به سادگی می توانید آن ها را فرا بگیرید. آموزشگاه خیاطی هنرمادر در همه مراحل یادگیری همراه شما هنرآموزان است.