کوک که ساده ترین و ابتدایی ترین دوخت با دست به شمار می آید در انواع گوناگون و به تناسب کار دوخت استفاده می شود. به همین دلیل امروز تصمیم داریم تا اموزش انواع دوخت ها با دست را یاد بگیریم. پس در این مقاله همراه آموزش خیاطی هنرمادر باشید تا دوخت انواع کوک و درز با دست را بررسی کنیم.

انواع کوک با دست

در این قسمت با اسم انواع دوخت های دستی آشنا می شویم و نحوه زدن کوک ساده تا زیگزاگ را

کوک ساده

این دوخت برای اتصال موقت تکه های لباس به کار می رود که به آن کوک شلال ساده هم میگویند. طول هر کوک شلال در حدود«نیم تا یک سانتی متر» و فواصل شلال های کوک تا لبه پارچه رابه طور مساوی در نظر بگیرید تا چنانچه خواستید آن را چرخ کنید، خطوط چرخ تا لبه، صاف و یکنواخت باشد.

آموزش دوخت نامرئی با دست

کوک بخیه ساده

این دوخت برای اتصال دایم تکه های لباس و ماقعی که دوام و استحکام دست دوزی مورد لزوم باشد، به کار می آید، این کار به خوبی کار بخیه ساده چرخ است.

کوک ساده بخیه

دوخت بخیه تزیینی

شیوه این دوخت بسیار شبیه بخیه معمولی است؛ با این تفاوتت که در فاصله بخیه ها فضایی دوخته نشده و معادل طول بخیه ها باقی می ماند. بخیه تزیینی برای شلال دوزی مچ، یقه ، جیب و سایر قسمت های لباس به کار می رود .پس از اتمام دوخت لباس و آخرین اتو کشی، با استفاده از الیاف نخ ضخیم، بخیه  تزیینی را روی آن بدوزید.

دوخت بخیه تزیینی

کوک جسته

این کوک به خصوص جهت اتصال لایی به پارچه لباس یا ثابت نگه داشتن یقه انگلیسی، آرشال و … به کار می رود. دوخت جسته در پشت پارچه انجام می گیرد . لایی توسط شلال های کوچک اریب به پارچه لباس وصل می گردد. فواصل و طول کوک شلال ها یک سانتی متر است.

اموزش انواع دوخت ها با دست

زیگزاک ساده

این نوع دوخت برای اتصال یک تکه روی قسمت دیگر استفاده می شود. زیگزاک از چپ به راست دوخته می شود. در هر بار، سوزرن را در ضخامت چند تار از پارچه فرو ببرید و خارج سازید. توجه کنید که نخ محکم کشیده نشود.

انواع دوخت با دست

انواع دوخت درزها

درز ساده

این نوع درز، ساده ترین دوخت برای اتصال تکه های لباس به یکدیگر است که معمولا توسط چرخ خیاطی دوخته می شود و در عرض جادرز در حدود «5/1 تا 2 سانتی متر» است. برای دوام بیشتر ابتدا و انتهای آن را دوبار چرخ می کنید.

انواع دوخت دستی برای درز ساده

پس از چرخ کردن و پس از آن که ضخامت جادرز  را به طرفین باز کنید، روی خط چرخ شده را از سمت پشت اتو کنید.

انواع کوک

جادرزها را توسط انگشتان دست چپ کاملا باز کنید و سپس به وسیله نوک اتو خط درز را اتو نمایید.

آموزش دوخت مخفی با دست

دو درزه ( درز فر انسوی)

دو درزه مناسبترین دوخت جهت پارچه های لطیف (خصوصا حریر) است.

ابتدا دو لایه پشت پارچه را روی هم قرار دهید و درز را را در سمت روی پارچه چرخ کنید. جادرز را به یک سمت بخوابانید و اتو نمایید. آن گاه عرض جادرز را به یک اندازه و مساوی «4 میلیمتر»قیچی کنید.

انواع دوخت دستی دو درزه ( درز فر انسوی)

سپس پارچه را به طرف پشت برگردانید و دوباره درزبگیرید، به طوری که ضخامت درز اول درس در میان درز دوم واقع شود.

 توجه کنید تمز کردن درز قبل از چرخ کردن درز دوم است؛ زیرا، اگر تارهایی از پارچه باقی بماند به دلیل لطافت پارچه، از رو نمایان خواهد شد.

کوک زدن دو درزه

درز دوبله شکسته

ابتدا یک درز ساده بدوزید، سپس درزها را به یک طرف بخوابانید و اتو کنید. آنگاه عرض جادرز زیرین را «4 میلیمتر» کنید و مقدار اضافی آن را بچینید. سپس لبه فوقانی را «تا» نمایید، روی پارچه را کوک بزنید و لب به لب آن را چرخ کنید . در درزهای دوبله، چنانچه نخ از نوع ضخیم تر انتخاب شود جلوه شلال ها بیشتر می شود.

اموزش دوخت درز مخفی

درز دوبله خوابیده

درزهای دوبله خوابیده جهت پوشاک اسپرت استفاده می شود.

پس از چرخ کردن درز معمولی، جادرز آن را به یک سمت بخوابانید و اتو کنید. لبه درزها را با چرخ پاکدوزی نمایید و سپس در سمت روی پرچه لبه درز را به فاصله «75/0 سانتی متر» از درز قبلی، روی ضخامت جادرز، چرخ کنید. اگر می خواهید که خیلی ضخیم نشود مخی توانید مطابق تصویر، سمت داخلی را باریک کرده و سپس چرخ کنید

اموزش دوخت درز مخفی و درز دوبله خوابیده

در انتها امیدواریم که این مقاله توانسته باشد پاسخگوی شما برای سوالاتتان در مورد انواع کوک ها باشد. شما می توانید برای یادگیری هر چه بهتر دوره های خیاطی وارد کلاس های آموزشگاه خیاطی هنرمادر شده و با ثبت نام در دوره ها خود را با دنیایی از هنر و تجربه در خیاطی رو به رو کنید.