خیاطی یکی از کاربردی ترین هنرهایی است که به اندازه اهمیت واقعی اش به چشم نمی آید. اگر طراحی لباس وجود نداشته باشد باز هم می توان لباس دوخت و بر تن کرد اما اگر هنر خیاطی نباشد، لباسی هم نیست. هنر خیاطی حرفه ای نیازمند آشنایی خوب با ابزار، اندام شناسی، شناخت پارچه ها و موارد این چنینی است. یکی از ابزار مهم در خیاطی نخ ها هستند. نخ ها انواع مختلف با کاربرد های متفاوتی دارند که در این مقاله قرار است با انواع نخ های کاربردی و پر مصرف در خیاطی آشنا شویم.

نخ خیاطی به چند دسته تقسیم می شود؟

نخ های خیاطی انواع مختلفی دارند که هر کدام از آن ها برای قسمت های مختلف لباس و پارچه های متفاوتی استفاده می شود. یکی از نکات مهم در آموزش خیاطی انتخاب نخ درست از نظر جنس و رنگ متناسب با پارچه است. یادتان باشد همیشه رنگ نخ خیاطی را متناسب با پارچه یا کمی پر رنگ تر از رنگ پارچه انتخاب کنید.

انواع نخ ابریشم و کاربرد آن در خیاطی

نخ ها از نظر جنس و کاربرد به انواع مختلفی تقسیم می شوند که در ادامه با هر کدام بیشتر آشنا می شویم.

انواع نخ خیاطی از نظر جنس

نخ ها به سه گروه الیاف طبیعی، مصنوعی و مخلوط تقسیم می شوند. در اینجا برخی از رایج ترین نخ هایی که جزو یکی از سه گروه اصلی هستند را معرفی می کنیم و کاربردهایشان بیشتر آشنا می شویم.

نخ های پنبه ای کدامند و چه کاربردی در خیاطی دارند؟

نخ پنبه یکی از انواع نخ ها است که بیشترین استفاده را در خیاطی دارد. این نوع نخ از الیاف طبیعی پنبه تهیه می شود و دو مدل شانه شده و شانه نشده آن در بازار به وفور یافت می شود. از این نخ ها به منظور کوک زدن و رویه دوزی استفاده می شود. نخ های قرقره ای معروف در بازار همین نخ های پنبه ای هستند.

انواع نخ های ابریشمی کدامند؟

نخ ابریشمی خود به انواع مختلفی از جمله نخ ابریشمی نازک، ابریشم خام، اببریشم هندی و ابریشم مصنوعی تقسیم می شود. نخ ابریشم مصنوعی پرکاربردترین نوع آن است که طی مراحل شیمیایی تهیه می شود و براق است. نخ ابریشم مصنوعی بصورت عمامه یا بوبین در بازار موجود است و برای انواع حاشیه دوزی و گلدوزی استفاده می شود.

انواع نخ فانتزی نخ مناسب گلدوزی

نخ پشمی یا فاستونی چیست و چه کاربردی در خیاطی دارد؟

این نخ‌ ها دارای ضخامتی بیش از حد معمول هستند و  برای تهیه آن ها از موادی مانند پشم، کرک و مخلوط پشم و پلی استر استفاده می شود. نخ فاستونی و پشمی برای برجسته ‌دوزی بر روی پارچه‌ های پشمی و هر نوع پارچه ضخیم دیگر به کار می‌رود. هنگام کار با نخ های ضخیم فاستونی باید مراقب باشید تا باعث کشیدگی و جمع شدگی پارچه نشود.

نخ فلزی چیست؟

گروه دیگری از نخ های تزیینی وجود دارد که معمولا برای تزیینات لباس و گلدوزی از آن ها استفاده می شود. این نخ ها به دلیل ظاهر بسیار براق و مواد اولیه آن که از فلز های نقره ای و طلایی است به نخ نقره، گلابتون، بلورسنت یا فلز معروف هستند. عمده استفاده از نخ فلز برای کارهای دست است.

دنیای خیاطی بازی با رنگ ها، جنس ها و دنیای هنر است. اگر می خواهید به صورت حرفه ای و اصولی خیاطی را یاد بگیرید، پیشنهاد می کنیم مقاله مربوط به انواع قیچی خیاطی را نیز مطالعه کنید.

نخ فلز و نخ متالیک چیست

استفاده از نخ کوبلن یا نخ گلدوزی در خیاطی

نخ کوبلن با نام نخ دمسه نیز شناخته می شود. این نخ در قدیم برای کوبلن دوزی استفاده می شد. امروزه برای انواع گلدوزی ها و کارهای تزییناتی از این نخ استفاده می شود.

کاربرد نخ نامرئی چیست؟

نخ های نامرئی نوعی نخ نایلونی هستند که برای جواهردوزی های لباس بسیار کاربرد دارد. چنانچه قصد دارید بخش رویه کار خود را به نحوی بدوزید که دوخت در آن مشخص نباشد می ‌توانید از انواع نخ نامرئی استفاده کنید.

استفاده از نخ های ظریف نامرئی در دوخت لباس عروس و سنگ دوزی های روی آن بسیار رایج است.

نخ قلاب بافی

نخ قلاب بافی برای انواع دوخت های دستی مانند قلاب بافی، گلدوزی، رودوزی، کاور دوزی، دوخت های تزئینی، رو دوزی کفش، ساخت دستبند و … به کار می رود. این نخ با نام های نخ ابریشم، نخ قلاب بافی، ابریشم نایلون، دوک، قلاب بافی، دوک نایلون، ابریشم قلاب بافی شناخته می شود.

انواع نخ مکرومه و قلاب بافی

نمره نخ چیست؟

نخ ها از لحاظ ظرافت نیز با یکدیگر متفاوتند. منظور از نمره نخ ظرافت آن می باشد که معمولا روی بسته نخ ذکر می گردد . نمره نخ بر حسب وزن در واحد طول آن و یا طول در واحد وزن آن اندازه گیری می شود و با اعداد 60 ـ 40 ـ 30 ـ 20 و غیره بیان می گردد هنگام خرید نخ بسته به نوع کار باید به نمره آن توجه داشته و نخ ظریف یا ضخیم مناسب با کار تهیه نمایید

کدام نخ برای کدام پارچه مناسب است؟

اگر پارچه شما ظریف است، از نخ های ابریشمی نازک استفاده کنید. نخ پنبه ای نازک با روکش پلی استر و نخ پنبه ای نازک ساده هم برای پارچه های ظریف پیشنهاد می شود. این نخ ها قابلیت عبور از سوزن های ظریف را نیز دارند.

اگر پارچه شما کمی ضخامت دارد از نخ ابریشم 50 یا نخ پنبه ای با روکش پلی استر استفاده کنید. نخ پنبه روکش پلی استر یا پنبه ای 40 تا 50 نیز برای پارچه های ضخیم مناسب است.

انواع نخ های خیاطی

شما می تواند برای شرکت در کلاس های آموزش خیاطی زنانه و مردانه با شماره تلفن 22206719-021 آموزشگاه خیاطی هنرمادر تماس حاصل فرمایید.