هنگام خرید انواع قیچی، به جنس آن توجه کنید. قیچی باید فلزی بوده، تیغه آن از جنس فولاد مناسب ساخته شده و قابل تیز کردن باشد. در موقع خرید، چند تکه از پارچه‌های مختلف را با خود ببرید و توسط قیچی مورد نظر آنها را بچینید. برای این منظور، تمام زبانه‌ی قیچی را باز کنید، پارچه را میان آن قرار دهید و با یک برش آن را ببرید. اگر بعد از برش، تارهایی از پارچه چیده نشد، قیچی نامرغوب است.

قیچی‌هایی که دو تیغه‌ی آن توسط پیچ و مهره به هم متصل شده به مراتب بهتر از قیچی‌هایی هستند که توسط پرچ کردن به هم متصل شده‌اند، زیرا قیچی‌های پیچ و مهره دار را می‌توان هنگام شل بودن سفت کرد. بعد از هر بار استفاده از قیچی آن را به آرامی روی میز بگذارید تا به زمین نیفتد. حالا در ادامه با آموزشگاه خیاطی هنرمادر همراه شوید تا با انواع مختلف قیچی بیشتر از گذشته آشنا شوید.

قیچی ساده خیاطی

این قیچی صاف بوده و دسته‌ی آن دارای دو حلقه‌ی مساوی است. قیچی‌های ساده معمولا پشت و رو ندارند؛ یعنی هر دو تیغه‌ی آنها کاملا تیز و یک شکل است. (تصویر شماره 7)

قیچی برش کوچک

از این قیچی برای برش تکه‌های کوچک پارچه، شکافتن درزها و  دوخت‌های ظریف استفاده می‌شود. (تصویر شماره 6)

قیچی ساده خیاطی

قیچی زیگزاگ

لبه‌ی قیچی زیگزاگ به فرم زیگزاگ است و مورد استفاده‌ی آن برای تمیز کردن جادرزها و جلوگیری از ریشه شدن پارچه است.

قیچی زیگزاگ

قیچی برش ضخیم

قیچی ضخیم برش صاف نیست بلکه دارای خمیدگی قابل ملاحظه‌ای است. حلقه کوچکتر آن حهت قرار گرفتن شست و حلقه‌ی بزرگتر برای قرار گرفتن انگشت دوم و سوم است. تیغه‌ی این قیچی بر روی برش صاف قرار می‌گیرد. اگر چپ دست هستید می‌توانید از قیچی‌های ساخته شده‌ی مخصوص استفاده کنید. (تصاویر شماره 11، 12  ، 15)

قیچی برش ضخیم

نخ چین دستی

زمانی که نخ دوخت در قسمت «روی » پارچه باقی می‌ماند، باید توسط نوعی قیچی مخصوص این نخ را از بن چید.

نخ چین دستی

قیچی مخصوص چیدن تور

تیغه‌ی زیری این نوع قیچی، تخت‌تر و پهن‌تر از تیغه‌ی رویی آن است. این تیغه پهن به ما کمک می‌کند تا در موقع جدا کردن پارچه‌ی اضافی، تور دوخته شده سوراخ نشود.

قیچی مخصوص چیدن تور

قیچی برقی خانگی

این نوع قیچی، کاملا جدید و در انواع مختلف تولید می‌شود و برای افراد مبتدی که به تازگی با آموزش خیاطی آشنا شده اند بسیار کار راه انداز است. نوع بزرگ و سنگین آن مخصوص تولیدی‌ها و دو نوع کوچک و خانگی لن برای برش انواع پارچه‌های لطیف یا ضخیم ات که به راحتی کار چیدن را انجام می‌دهد.

قیچی برقی خانگی

قیچی برقی خانگی 2

قیچی برقی مخصوص تولیدی دوزها

این قیچی  در تولیدی‌ها و مراکز صنعتی دوخت پوشاک استفاده می‌شود. این نوع قیچی می‌تواندپارچه لطف و ضخیم را در چندین لا به راحتی بچیند.

قیچی برقی مخصوص تولیدی دوزها 2

قیچی برقی مخصوص تولیدی دوزها

قیچی کوچک نوک تیز

این قیچی کوچک دارای تیغه‌ای با نوک تیز و برنده است که برای باز کردن سوراخ جادکمه و انواع برودری دوزی به کار می‌رود.

16

بشکاف

برای شکافتن درزها و گاه جهت باز کردن سوراخ جادکمه به کار می‌رود. هنگام استفاده کردن از این وسیله، باید دقت کرد؛ زیرا ممکن است باعث سوراخ شدن پارچه گردد.

بشکاف

 تیز کردن قیچی

 در اغلب منازل وسایل مختلف و متفاوتی برای تیز کردن کارد و چاقو وجود دارد، ولی قیچی خیاطی را با این گونه وسایل نمی‌توان تیز کرد.

برای این منظور، کافی است که ورقه‌ی سمباده را به دست گرفته و چند بار به وسیله قیچی بریده شود. همین عمل بسیار ساده باعث تیز شدن تیغه‌های قیچی خیاطی خواهد شد.