واضح‌ترین تعریف برای رفو را می‌توان دوخت در رفتگی‌ها و پارگی‌های پارچه لباس در نظر گرفت. در حقیقت، رفو یک تکنیک خیاطی است. شما می‌توانید برای رفو کردن لباس های ضخیم، شلوارهای جین و اصولی انجام دادن این کار به طور حرفه‌ای به  آموزشگاه های خیاطی مراجعه کنید. اما انجام دادن رفو در خانه برای لباس های نازک و ساده و همچنین محصولاتی مانند جوراب ‌ها کار بسیار راحتی است و ما در این مقاله قصد داریم، اطلاعات لازم در این مورد را در اختیار شما قرار دهیم. امروزه رفو معنای جدیدی پیدا کرده است و با استفاده از آن می‌توان به طراحی‌های جدید لباس و ایده های جذاب دست یافت که در ادامه با این ایده‌ها نیز بیشتر آشنا خواهید شد.

بهترین راه برای اصلاح لباس؛ رفوگر لباس های خود باشید

اگر در صورت سایش زیاد لباس‌تان دچار آسیب شده و ریش ریش است، برای انجام رفو لباس در ابتدا بهتر است، قبل از اینکه شروع به وصله زدن کنید، حتما این نخ‌‌ها را ببرید چرا که در غیر این صورت کیفیت رفو کردن کاهش می‌یابد و ممکن است در نهایت نتیجه‌ی رضایت بخشی نگیرید.برای رفع سوراخی بر روی پارچه لباس نیز می‌توانید از وصله استفاده کنید.

وصله در واقع یک تکه پارچه است که روی سوراخ یا پارگی دوخته می‌شود. برای این کار ایده‌ آل‌ترین حالت این است که تکه‌ای از پارچه‌ی همان لباس را داشته باشید و برای وصله از آن استفاده کنید. از آنجا که اکثر ما بیشتر لباس هایمان را آماده خریداری می‌کنیم، در چنین شرایطی می‌توانید از قسمت‌های داخلی جیب، برخی اضافات لباس که در معرض دید نیست یا از برخی تزئینات که قابلیت حذف شدن دارند استفاده کنید.

رفو بر انواع پارچه

این نکته بسیار حائز اهمیت است که نخ انتخاب شده برای تمیز دوزی کار، حتما هم‌رنگ و ترجیحا هم‌جنس با پارچه لباس، رفو شده باشد.

توجه کنید برای انتخاب وصله مناسب، بعد از اینکه شلوار را صاف کردید وصله را روی آن قرار دهید. دقت کنید که اندازه پارچه وصله باید به گونه‌ای باشد که کل پارگی را پوشش داده و همچنین حدود ۲ الی ۳ سانتیمتر نیز از قسمت پارگی بزرگتر باشد.

در زمان برش وصله دقت کنید تا شکل برش مانند شکل پارگی باشد در این صورت اگر پارگی به شکل مثلث باشد پارچه شما نیز باید به شکل مثلث برش خورده باشد سپس وصله را در قسمت داخلی شلوار بدوزید تا هنگام استفاده لباس کمتر مشخص باشد

رفوی شلوار

مهم‌ترین نکات برای رفوی لباس را بخوانید

برای این که پارچه وصله دقیقاً در قسمت پاره شده قرار بگیرد می توانید از سوزن ته‌گرد استفاده کنید به وسیله سوزن های ته‌گرد یا سنجاق وصله را روی قسمتی که قصد درست کردن به آن را دارید محکم کنید سپس با چرخ خیاطی محل مورد نظر را بدوزید.

برای اینکه بتوانید دوختی بهتر و صاف تر داشته باشید بهتر است قبل دوختن وصله هم وصله و هم شلوار را ازقسمت پاره شده اتو بکشید تا کاملاً صاف باشد. همچنین می‌توانید وصله را با استفاده از نخ و سوزن روی شلوار بدوزید اما برای این کار باید دوختی کاملاً ریز داشته باشید و به صورت حرفه ای عمل کنید.

رفو کردن شلوار جین

صرفه جویی در هزینه؛ مهم‌ترین مزیت رفو

علاوه بر کاهش هزینه و استفاده از لباس های قدیمی، دوست‌داران مد پایدار برای حمایت از محیط زیست، حامی استفاده از لباس های قدیمی هستند. اکثر خانم‌ها آموزش مانتو دوزی، نازک دوزی و دوره‌های مرتبط با خیاطی در منازل را در آموزشگاه‌های خیاطی گوناگونی گذرانده یا با آن آشنا هستند. خانم‌ها و آقایان می‌توانند با آموزش اصولی و درست پیرامون رفو کاری از هزینه‌های خود بکاهند و با خرید کمتر پوشاک به حفظ محیط زیست کمک کنند.

علاوه بر این همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد، امروزه رفو کردن لباس تنها به دوخت سوراخ های پارچه و رفع معایب لباس نمی‌پردازد. بلکه رفو لباس سبکی جدید از استایل های امروزی است که با قرار دادن وصله های گوناگون لباس با یکدیگر یک استایل جدید و جذاب ایجاد می‌کنند.

رفوی جوراب

آموزشگاه هنر مادر، جایی برای یادگیری هرچه که در خیاطی به آن نیاز دارید

ما در  آموزشگاه خیاطی هنر مادر به شما کمک می‌کنیم تا ساده‌ترین و جدیدترین تکنیک‌های خیاطی را یاد بگیرید و به یک خیاط حرفه‌ای تبدیل شوید. آموزشگاه هنرمادر با ارائه مدرک فنی و حرفه ای، یکی از معتبرترین آموزشگاه های خیاطی در شمال تهران است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی کامل با دوره‌های آموزشی می‌توانید با شماره 02122206719 تماس حاصل فرمایید.